DTS20W23-53AN [V001]
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W23-53AN [V001]
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
RECP ASSY
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Circular Connector Shell Size :
H 23
Connector System :
Wire-to-Wire
Shell Base Material :
Aluminum
Sealable :
yes
Polarization Code :
Normal
Shell Plating Material :
Cadmium O.D.
Wire Size (mm²) :
Number of Signal Positions :
53
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Mating Retention :
Without
Alignment Keyed :
Clocking
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Circuit Application :
Power and Signal
Contact Current Rating (Max) (A) :
5
Reverse Gender :
No
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Number of Positions :
53
Number of Power Positions :
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Hermetically Sealed :
No
Contacts Preloaded :
Contact Layout Arrangement :
Circular
Circular Connector Type :
Receptacle
Shielded :
yes
Wire Size (AWG) :
53 Positions
DTS20W23-53AN [V001] Overview
DTS20W23-53AN [V001] Features
DTS20W23-53AN [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W23-53AN [V001] Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT