DTS20W23-53AE [V001]
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W23-53AE [V001]
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
RECP ASSY
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Contacts Preloaded :
No
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Hermetically Sealed :
No
Polarization Code :
Normal
Circular Connector Shell Size :
H 23
Mating Retention :
Without
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Number of Power Positions :
Circuit Application :
Power and Signal
Wire Size (AWG) :
Wire Size (mm²) :
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Connector System :
Wire-to-Wire
Shell Plating Material :
Cadmium O.D.
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Shell Base Material :
Aluminum
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Number of Positions :
53
Contact Layout Arrangement :
Circular
Reverse Gender :
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Circular Connector Type :
Receptacle
Sealable :
yes
Number of Signal Positions :
53
Alignment Keyed :
Clocking
Contact Current Rating (Max) (A) :
5
Shielded :
yes
53 Positions
DTS20W23-53AE [V001] Overview
DTS20W23-53AE [V001] Features
DTS20W23-53AE [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W23-53AE [V001] Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT