DTS20W23-53AE
Mfr.Part #
DTS20W23-53AE
Description
CONN RCPT HSNG MALE 53POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
EAR99
Number of Contacts :
53
REACH SVHC :
Unknown
Shell Size :
23
DIN Conformance :
No
Backshell Type :
Solid
Connector Type :
Circular, Crimp, Receptacle
Bulk
Plating - Body :
Flanges, Panel
Contact Plating :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago)
Shell Material :
Aluminum Alloy
IEC Conformance :
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Datasheets
DTS20W23-53AE
Circular, Crimp, Receptacle ALUMINUM ALLOY Bulk Threaded
DTS20W23-53AE Overview
DTS20W23-53AE Features
DTS20W23-53AE Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS20W23-53AE Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT