DTS20W23-53AC
Mfr.Part #
DTS20W23-53AC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 53POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Type :
Crimp
Contact Size :
20
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ratings :
Environment Resistant
Housing Color :
Olive Drab
Number of Positions :
53
yes
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Shape :
Circular
Option :
GENERAL PURPOSE
Type :
For Male Pins
Mount :
Flanges, Panel
Insert Material :
Plastic
Shielding :
yes
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
Published :
Orientation :
C
Body Plating :
Cadmium
Mounting Feature :
Flange
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Contact Plating :
Gold
Shell Size - Insert :
Receptacle
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago)
Total Number of Contacts :
53
Datasheets
DTS20W23-53AC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 53 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W23-53AC Overview
DTS20W23-53AC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W23-53AC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W23-53AC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT