DTS20W23-53AA
Mfr.Part #
DTS20W23-53AA
Description
CONN RCPT HSNG MALE 53POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Plating - Body :
Connector Type :
Circular, Crimp, Receptacle
Shell Size :
23
Published :
Contact Plating :
Non-RoHS Compliant
Number of Contacts :
53
Receptacle
Backshell Type :
Solid
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Shell Material :
Aluminum Alloy
Datasheets
DTS20W23-53AA
Circular, Crimp, Receptacle ALUMINUM ALLOY Bulk Threaded
DTS20W23-53AA Overview
DTS20W23-53AA Features
DTS20W23-53AA Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS20W23-53AA Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT