DTS20W23-21SN
Mfr.Part #
DTS20W23-21SN
Description
CONN RCPT FMALE 21POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielded
Number of Positions :
21
Gender :
Receptacle
Current Rating :
13A
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
HTS Code :
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount
Factory Lead Time :
12 Weeks
Non-RoHS Compliant
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
Empty Shell :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Material :
Aluminum
Option :
GENERAL PURPOSE
Color :
Olive Drab
Mounting Feature :
Flange
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Marine, Military
Body Plating :
Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
Unknown
Total Number of Contacts :
21
Aluminium
Insert Material :
Thermoplastic
JESD-609 Code :
e4
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Ingress Protection :
Environment Sealed
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Mixed Contacts :
Backshell Type :
Solid
ECCN Code :
EAR99
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Datasheets
DTS20W23-21SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded