DTS20W23-21SE
Mfr.Part #
DTS20W23-21SE
Description
CONN RCPT FMALE 21POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
REACH SVHC :
Unknown
Total Number of Contacts :
21
No
Ingress Protection :
Environment Sealed
Filter Feature :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Flanges, Panel
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Orientation :
E
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Body Plating :
Cadmium
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
21
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
Current Rating :
13A
Gender :
Receptacle
Mounting Type :
Panel Mount
IEC Conformance :
Color :
Olive Drab
Published :
Insert Material :
Thermoplastic
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shell Material :
Aluminum
Fastening Type :
Threaded
Mounting Feature :
Flange
Backshell Type :
Solid
MIL Conformance :
yes
HTS Code :
Empty Shell :
Contact Finish - Mating :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
DTS20W23-21SE
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded