DTS20W23-21SD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W23-21SD
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 21POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Body Plating :
Cadmium
Contact Finish - Mating :
Gold
Published :
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Material :
Aluminum
Ratings :
Environment Resistant
Current Rating :
13A
Number of Positions :
21
Mounting Feature :
Flange
Fastening Type :
Threaded
IEC Conformance :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
D
Filter Feature :
No
Feature :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
MIL Conformance :
yes
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Color :
Olive Drab
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Total Number of Contacts :
21
Empty Shell :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
REACH SVHC :
Unknown
Mixed Contacts :
Insert Material :
Thermoplastic
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Panel Mount
Applications :
Aviation, Marine, Military
Body Material :
Aluminium
Mount :
Flanges, Panel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
Environment Sealed
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
HTS Code :
Shell Size - Insert :
Gender :
Receptacle
Datasheets
DTS20W23-21SD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded