DTS20W23-21SB
Mfr.Part #
DTS20W23-21SB
Description
CONN RCPT FMALE 21POS GOLD CRIMP
Aviation, Marine, Military
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Backshell Type :
Solid
Orientation :
B
Olive Drab
ECCN Code :
EAR99
Threaded
Option :
GENERAL PURPOSE
Mixed Contacts :
Current Rating :
13A
HTS Code :
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
DTS20W23-21SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded