DTS20W23-21JD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W23-21JD
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 21POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
REACH SVHC :
Unknown
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Orientation :
D
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
Environment Sealed
ECCN Code :
EAR99
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Material :
Aluminum
Color :
Olive Drab
Insert Material :
Thermoplastic
Ratings :
Environment Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Material :
Aluminium
Applications :
Aviation, Marine, Military
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
21
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
IEC Conformance :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Feature :
Flange
Total Number of Contacts :
21
Current Rating :
13A
Feature :
Shielded
Filter Feature :
No
Mount :
Flanges, Panel
Mixed Contacts :
Body Plating :
Cadmium
Empty Shell :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
MIL Conformance :
yes
Published :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Fastening Type :
Threaded
Option :
GENERAL PURPOSE
DIN Conformance :
HTS Code :
Gender :
Receptacle
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
DTS20W23-21JD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded