DTS20W23-21HB
Mfr.Part #
DTS20W23-21HB
Description
CONN RCPT MALE 21POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
No
Mixed Contacts :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Backshell Type :
Solid
GENERAL PURPOSE
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Mounting Type :
Panel Mount
Applications :
Aviation, Marine, Military
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Olive Drab
Feature :
Orientation :
B
Shell Material :
Aluminum
Ingress Protection :
Environment Sealed
IEC Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Current Rating :
13A
Total Number of Contacts :
21
Termination :
Aluminium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Insert Material :
Thermoplastic
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
DTS20W23-21HB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded