DTS20W23-21BN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W23-21BN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 21POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Mount :
Flanges, Panel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
No
MIL Conformance :
yes
Shell Material :
Aluminum Alloy
Type :
For Female Sockets
REACH SVHC :
Unknown
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Body Plating :
Cadmium
Number of Positions :
21
Insert Material :
Plastic
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Shape :
Circular
Empty Shell :
yes
Mounting Type :
Panel Mount
IEC Conformance :
No
Fastening Type :
Threaded
ECCN Code :
EAR99
Published :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shielding :
Shielded
Contact Size :
16
Contact Plating :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Gender :
Receptacle
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
HTS Code :
Housing Color :
Olive Drab
Packaging :
Bulk
Total Number of Contacts :
21
Contact Type :
Crimp
Orientation :
N (Normal)
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago)
Filter Feature :
Mounting Feature :
Flange
Note :
Contacts Not Included
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Ratings :
Environment Resistant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Receptacle Housing
Body Material :
Aluminium
Datasheets
DTS20W23-21BN
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W23-21BN Overview
DTS20W23-21BN Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W23-21BN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W23-21BN Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT