DTS20W23-21BD [V001]
Mfr.Part #
DTS20W23-21BD [V001]
Description
RECP ASSY
Circular Connector Housings
Circular Connector Shell Size :
H 23
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Circular Connector Type :
Receptacle
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Reverse Gender :
No
Number of Signal Positions :
21
Polarization Code :
Normal
Number of Positions :
21
Hermetically Sealed :
No
Circuit Application :
Power and Signal
Wire Size (mm²) :
Contact Current Rating (Max) (A) :
13
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Shell Base Material :
Aluminum
Contact Layout Arrangement :
Circular
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Connector System :
Wire-to-Wire
Shielded :
yes
Shell Plating Material :
Cadmium O.D.
Alignment Keyed :
Clocking
Sealable :
yes
Mating Retention :
Without
Number of Power Positions :
Contacts Preloaded :
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Wire Size (AWG) :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
21 Positions
DTS20W23-21BD [V001] Overview
DTS20W23-21BD [V001] Features
DTS20W23-21BD [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W23-21BD [V001] Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT