DTS20W23-21BD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W23-21BD
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 21POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size - Insert :
Housing Color :
Olive Drab
Body Plating :
Cadmium
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
21
Insert Material :
Plastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
yes
Body Material :
Aluminium
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Gold
Orientation :
D
Contact Size :
16
Note :
Contacts Not Included
Empty Shell :
yes
Mounting Feature :
Flange
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Crimp
Mounting Type :
Panel Mount
Published :
IEC Conformance :
No
Ratings :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Filter Feature :
No
Type :
For Female Sockets
Total Number of Contacts :
21
Gender :
Receptacle
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
DIN Conformance :
HTS Code :
REACH SVHC :
Unknown
Option :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Flanges, Panel
Datasheets
DTS20W23-21BD
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W23-21BD Overview
DTS20W23-21BD Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W23-21BD Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W23-21BD Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT