DTS20W23-21BC
Mfr.Part #
DTS20W23-21BC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 21POS PNL MT
Circular Connector Housings
HTS Code :
Fastening Type :
Threaded
Contact Type :
Crimp
MIL Conformance :
yes
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago)
Type :
For Female Sockets
IEC Conformance :
No
Packaging :
Bulk
Body Material :
Aluminium
Option :
GENERAL PURPOSE
Gender :
Receptacle
Shielding :
Shielded
Empty Shell :
yes
Total Number of Contacts :
21
Ingress Protection :
Environment Resistant
DIN Conformance :
No
Shell Material :
Aluminum Alloy
Mounting Feature :
Flange
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Note :
Contacts Not Included
Filter Feature :
ECCN Code :
EAR99
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Orientation :
C
Contact Size :
16
REACH SVHC :
Unknown
Number of Positions :
21
Ratings :
Environment Resistant
Mount :
Flanges, Panel
Contact Shape :
Circular
Contact Plating :
Gold
Housing Color :
Olive Drab
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Insert Material :
Plastic
Published :
Mounting Type :
Panel Mount
Body Plating :
Cadmium
Connector Type :
Receptacle Housing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
Datasheets
DTS20W23-21BC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W23-21BC Overview
DTS20W23-21BC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W23-21BC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W23-21BC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT