DTS20W23-21BB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W23-21BB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 21POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Shape :
Circular
Empty Shell :
yes
Ratings :
Environment Resistant
Contact Size :
16
Ingress Protection :
Environment Resistant
ECCN Code :
EAR99
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Shielded
Filter Feature :
No
MIL Conformance :
yes
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Plating :
Gold
Housing Color :
Olive Drab
Connector Type :
Receptacle Housing
Insert Material :
Plastic
Shell Size - Insert :
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago)
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Gender :
Receptacle
Shell Material :
Aluminum Alloy
HTS Code :
Total Number of Contacts :
21
Number of Positions :
21
Orientation :
B
Packaging :
Bulk
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Feature :
Flange
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Body Plating :
Cadmium
Type :
For Female Sockets
DIN Conformance :
No
Body Material :
Aluminium
Published :
Note :
Contacts Not Included
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
Unknown
IEC Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Type :
Crimp
Mount :
Flanges, Panel
Datasheets
DTS20W23-21BB
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W23-21BB Overview
DTS20W23-21BB Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W23-21BB Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W23-21BB Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT