DTS20W23-21BA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W23-21BA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 21POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Plating :
Gold
Body Plating :
Cadmium
Fastening Type :
Threaded
Mounting Feature :
Flange
Empty Shell :
yes
Contact Type :
Crimp
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago)
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Contact Size :
16
REACH SVHC :
Unknown
Number of Positions :
21
Connector Type :
Receptacle Housing
DIN Conformance :
No
Packaging :
Bulk
Body Material :
Aluminium
Shell Size - Insert :
IEC Conformance :
No
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Note :
Contacts Not Included
Filter Feature :
Gender :
Receptacle
Type :
For Female Sockets
Ratings :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
A
Insert Material :
Plastic
Shell Material :
Aluminum Alloy
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Total Number of Contacts :
21
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Shape :
Circular
HTS Code :
MIL Conformance :
yes
Published :
Mounting Type :
Panel Mount
Housing Color :
Olive Drab
Mount :
Flanges, Panel
Datasheets
DTS20W23-21BA
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W23-21BA Overview
DTS20W23-21BA Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W23-21BA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W23-21BA Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT