DTS20W23-21AE
Mfr.Part #
DTS20W23-21AE
Description
CONN RCPT HSNG MALE 21POS PNL MT
Circular Connector Housings
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
MIL Conformance :
yes
Contact Plating :
Gold
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago)
Shell Material :
Aluminum Alloy
Mixed Contacts :
No
IEC Conformance :
No
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Circular, Crimp, Receptacle
HTS Code :
Mount :
Flanges, Panel
Empty Shell :
yes
Feature :
Shielded
Shell Size :
23
Ratings :
Environment Resistant
ECCN Code :
EAR99
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Filter Feature :
REACH SVHC :
Unknown
Number of Contacts :
21
Packaging :
Bulk
Plating - Body :
Cadmium
DIN Conformance :
Gender :
Receptacle
Option :
GENERAL PURPOSE
Published :
Backshell Type :
Solid
Body Material :
Aluminium
Datasheets
DTS20W23-21AE
Circular, Crimp, Receptacle ALUMINUM ALLOY Bulk Threaded
DTS20W23-21AE Overview
DTS20W23-21AE Features
DTS20W23-21AE Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS20W23-21AE Circular Connectors applications.
  • Music recording
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT