DTS20W23-21AC
Mfr.Part #
DTS20W23-21AC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 21POS PNL MT
Circular Connector Housings
Connector Type :
Receptacle Housing
Ingress Protection :
Environment Resistant
Body Material :
Aluminium
Empty Shell :
yes
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago)
Contact Type :
Crimp
Contact Plating :
Gold
Mounting Feature :
Flange
Shell Material :
Aluminum Alloy
IEC Conformance :
Non-RoHS Compliant
Ratings :
Environment Resistant
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Insert Material :
Plastic
Body Plating :
Cadmium
HTS Code :
Number of Positions :
21
Total Number of Contacts :
21
Housing Color :
Olive Drab
Mount :
Flanges, Panel
MIL Conformance :
yes
Orientation :
C
Contact Size :
16
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Shell Size - Insert :
Fastening Type :
Threaded
DIN Conformance :
No
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Gender :
Receptacle
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Option :
GENERAL PURPOSE
Note :
Contacts Not Included
Shielding :
Shielded
Type :
For Male Pins
ECCN Code :
EAR99
Contact Shape :
Circular
REACH SVHC :
Unknown
Filter Feature :
Datasheets
DTS20W23-21AC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W23-21AC Overview
DTS20W23-21AC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W23-21AC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W23-21AC Circular Connectors applications.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT