DTS20W23-21AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W23-21AA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 21POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Connector Type :
Circular, Crimp, Receptacle
Gender :
Receptacle
Backshell Type :
Solid
Option :
GENERAL PURPOSE
Feature :
Shielded
HTS Code :
DIN Conformance :
No
MIL Conformance :
yes
Shell Size :
23
Number of Contacts :
21
Mixed Contacts :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Empty Shell :
yes
Plating - Body :
Cadmium
Mount :
Flanges, Panel
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago)
Published :
Body Material :
Aluminium
Ratings :
Environment Resistant
Filter Feature :
Contact Plating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
IEC Conformance :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
REACH SVHC :
Unknown
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
DTS20W23-21AA
Circular, Crimp, Receptacle ALUMINUM ALLOY Bulk Threaded
DTS20W23-21AA Overview
DTS20W23-21AA Features
DTS20W23-21AA Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS20W23-21AA Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT