DTS20W21-41SN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W21-41SN-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 41POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Gender :
Receptacle
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
REACH SVHC :
Unknown
Contact Size :
20
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
41
Ingress Protection :
Environment Resistant
IEC Conformance :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Connector Type :
Receptacle Housing
Mounting Feature :
Flange
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-38999
Environmental Characteristics :
CORROSION/FLUID/IMMERSION RESISTANT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
N (Normal)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Contact Type :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
Ratings :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum Alloy
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
JESD-609 Code :
e4
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Female Sockets
Total Number of Contacts :
41
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Flanges, Panel
Body Material :
Aluminium
Packaging :
Bulk
Empty Shell :
yes
Shell Size - Insert :
Contact Plating :
Gold
Housing Color :
Olive Drab
Insert Material :
Plastic
DIN Conformance :
No
Contact Shape :
Circular
Body Plating :
Cadmium
MIL Conformance :
yes
Filter Feature :
Datasheets
DTS20W21-41SN-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W21-41SN-LC Overview
DTS20W21-41SN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W21-41SN-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W21-41SN-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT