DTS20W21-41SN
Mfr.Part #
DTS20W21-41SN
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating :
7.5 A
Shell Plating :
Olive Drab Cadmium
Brand Name :
DEUTSCH
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Voltage Rating :
600 VAC, 850 VDC
Subcategory :
Circular Connectors
Mating Style :
Threaded
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Reach Compliance Code :
Unknown
Body/Shell Style :
Receptacle
Option :
GENERAL PURPOSE
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
DIN Conformance :
No
Filter Feature :
No
Termination Type :
Crimp
Total Number of Contacts :
41
IEC Conformance :
Empty Shell :
Shell Size :
21
Contact Plating :
Gold
Contact Finish Termination :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e4
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Shell Style :
Square Flange
Number of Positions :
41 Position