DTS20W21-41SN-6149
Mfr.Part #
DTS20W21-41SN-6149
Description
SQUARE FLANGE RECEPTACLE
Product Category :
Circular Connector Housings
Mating Retention :
Without
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Circuit Application :
Power and Signal
Shell Plating Material :
Cadmium O.D.
Contacts Preloaded :
No
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Wire Size (mm²) :
Contact Current Rating (Max) (A) :
7.5
Circular Connector Type :
Receptacle
Connector System :
Wire-to-Wire
Hermetically Sealed :
No
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Wire Size (AWG) :
Sealable :
yes
Polarization Code :
Normal
Shell Base Material :
Aluminum
Reverse Gender :
Shielded :
yes
Number of Signal Positions :
41
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Alignment Keyed :
Clocking
Circular Connector Shell Size :
G 21
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Contact Layout Arrangement :
Circular
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Power Positions :
Number of Positions :
41
Connector Mounting Type :
Panel Mount
41 Positions
DTS20W21-41SN-6149 Overview
DTS20W21-41SN-6149 Features
DTS20W21-41SN-6149 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W21-41SN-6149 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT