DTS20W21-41SE-LC
Mfr.Part #
DTS20W21-41SE-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 41POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
REACH SVHC :
Unknown
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Contact Shape :
Circular
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Published :
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Female Sockets
Insert Material :
Plastic
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Feature :
Flange
Housing Color :
Olive Drab
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
E
Contact Type :
41
Body Plating :
Cadmium
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Receptacle Housing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Size :
20
Mount :
Flanges, Panel
Contact Plating :
Gold
Gender :
Receptacle
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
Body Material :
Aluminium
Datasheets
DTS20W21-41SE-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W21-41SE-LC Overview
DTS20W21-41SE-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W21-41SE-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W21-41SE-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT