DTS20W21-41SE
Mfr.Part #
DTS20W21-41SE
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mixed Contacts :
No
Mounting Feature :
Flange
REACH SVHC :
Unknown
MIL Conformance :
yes
Packaging :
Bulk
Empty Shell :
No
Gender :
Receptacle
DIN Conformance :
IEC Conformance :
Body Material :
Aluminium
Factory Lead Time :
12 Weeks
Feature :
Shielded
Mount :
Flanges, Panel
Orientation :
E
Published :
Fastening Type :
Threaded
HTS Code :
Insert Material :
Thermoplastic
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ratings :
Environment Resistant
Color :
Olive Drab
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
41
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Total Number of Contacts :
41
Radiation Hardening :
Backshell Type :
Solid
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminum
Ingress Protection :
Environment Sealed
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
Filter Feature :
Current Rating :
7.5A
Body Plating :
Cadmium
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size - Insert :
Datasheets
DTS20W21-41SE
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded