DTS20W21-41SD
Mfr.Part #
DTS20W21-41SD
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Empty Shell :
No
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Fastening Type :
Threaded
Total Number of Contacts :
41
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Gender :
Receptacle
Orientation :
D
Termination :
Crimp
IEC Conformance :
No
Body Material :
Aluminium
Color :
Olive Drab
Body Plating :
Cadmium
Filter Feature :
Feature :
Shielded
Option :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
DIN Conformance :
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Feature :
Flange
Mount :
Flanges, Panel
Current Rating :
7.5A
Insert Material :
Thermoplastic
Ingress Protection :
Environment Sealed
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mixed Contacts :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Material :
Aluminum
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Material :
COPPER ALLOY
MIL Conformance :
yes
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
41
REACH SVHC :
Unknown
Ratings :
Environment Resistant
Radiation Hardening :
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
DTS20W21-41SD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded