DTS20W21-41SC
Mfr.Part #
DTS20W21-41SC
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aviation, Marine, Military
Termination :
Crimp
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Fastening Type :
Threaded
HTS Code :
Mounting Feature :
Flange
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Gender :
Receptacle
Published :
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
7.5A
ECCN Code :
EAR99
Body Material :
Aluminium
Ratings :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mount :
Flanges, Panel
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Insert Material :
Thermoplastic
Orientation :
C
Color :
Olive Drab
Ingress Protection :
Environment Sealed
Shell Material :
Aluminum
Packaging :
Bulk
Feature :
Shielded
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
REACH SVHC :
Unknown
Mounting Type :
Panel Mount
Radiation Hardening :
No
Body Plating :
Cadmium
Datasheets
DTS20W21-41SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded