DTS20W21-41SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W21-41SB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Applications :
Aviation, Marine, Military
Total Number of Contacts :
41
Backshell Type :
Solid
Filter Feature :
No
Ratings :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum
Number of Positions :
41
Packaging :
Bulk
Body Plating :
Cadmium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Body Material :
Aluminium
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
7.5A
Mixed Contacts :
No
Insert Material :
Thermoplastic
Option :
GENERAL PURPOSE
REACH SVHC :
Unknown
Mounting Type :
Panel Mount
Mount :
Flanges, Panel
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Feature :
Shielded
Gender :
Receptacle
ECCN Code :
EAR99
MIL Conformance :
yes
Color :
Olive Drab
HTS Code :
Orientation :
B
DIN Conformance :
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Sealed
Empty Shell :
IEC Conformance :
Radiation Hardening :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
DTS20W21-41SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded