DTS20W21-41SA
Mfr.Part #
DTS20W21-41SA
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Color :
Flanges, Panel
JESD-609 Code :
e4
Ingress Protection :
Environment Sealed
Empty Shell :
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
15 Weeks
Cadmium
Filter Feature :
No
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Insert Material :
Thermoplastic
Radiation Hardening :
Threaded
DIN Conformance :
IEC Conformance :
Termination :
Crimp
Backshell Type :
Solid
Mixed Contacts :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Current Rating :
7.5A
Contact Finish - Mating :
Published :
Total Number of Contacts :
41
MIL Conformance :
Orientation :
A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Feature :
Shielded
Shell Material :
Aluminum
Datasheets
DTS20W21-41SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded