DTS20W21-41PN-LC
Mfr.Part #
DTS20W21-41PN-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 41POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Empty Shell :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Threaded
Type :
For Male Pins
Filter Feature :
No
Insert Material :
Plastic
IEC Conformance :
No
Note :
Contacts Not Included
Body Material :
Aluminium
MIL Conformance :
Orientation :
N (Normal)
Mounting Feature :
Flange
Total Number of Contacts :
Cadmium
Housing Color :
Olive Drab
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-38999
Non-RoHS Compliant
Contact Size :
20
JESD-609 Code :
e4
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Type :
Crimp
Published :
Contact Plating :
Unknown
ECCN Code :
EAR99
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Contact Shape :
Circular
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
DIN Conformance :
Shielding :
Bulk
Environmental Characteristics :
CORROSION/FLUID/IMMERSION RESISTANT
Datasheets
DTS20W21-41PN-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W21-41PN-LC Overview
DTS20W21-41PN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W21-41PN-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W21-41PN-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT