DTS20W21-41PN-6149
Mfr.Part #
DTS20W21-41PN-6149
Description
SQUARE FLANGE RECEPTACLE
Product Category :
Circular Connector Housings
Alignment Keyed :
Clocking
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Sealable :
yes
Reverse Gender :
No
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Number of Positions :
41
Circular Connector Type :
Receptacle
Circular Connector Shell Size :
G 21
Number of Signal Positions :
yes
Wire Size (AWG) :
Connector System :
Wire-to-Wire
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Polarization Code :
Normal
Hermetically Sealed :
No
Shell Plating Material :
Cadmium O.D.
Shell Base Material :
Aluminum
Contacts Preloaded :
Number of Power Positions :
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Circuit Application :
Power and Signal
Wire Size (mm²) :
Contact Layout Arrangement :
Circular
Mating Retention :
Without
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Current Rating (Max) (A) :
7.5
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Shell Type :
Square Flange Receptacle
41 Positions
DTS20W21-41PN-6149 Overview
DTS20W21-41PN-6149 Features
DTS20W21-41PN-6149 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W21-41PN-6149 Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT