DTS20W21-41PD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W21-41PD
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~175°C
DIN Conformance :
No
Ingress Protection :
Environment Sealed
Filter Feature :
No
Published :
Body Plating :
Cadmium
Total Number of Contacts :
41
REACH SVHC :
Unknown
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Fastening Type :
Threaded
Body Material :
Aluminium
Factory Lead Time :
16 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Olive Drab
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Orientation :
D
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Empty Shell :
HTS Code :
Termination :
Crimp
Ratings :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum
Mounting Type :
Panel Mount
MIL Conformance :
yes
Gender :
Receptacle
Feature :
Shielded
Shell Size - Insert :
Mixed Contacts :
Mounting Feature :
Flange
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mount :
Flanges, Panel
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Positions :
41
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
IEC Conformance :
Insert Material :
Thermoplastic
Packaging :
Bulk
Current Rating :
7.5A
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
DTS20W21-41PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded