DTS20W21-41JN
Mfr.Part #
DTS20W21-41JN
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Orientation :
N (Normal)
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Current Rating :
7.5A
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Option :
GENERAL PURPOSE
IEC Conformance :
No
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
DTS20W21-41JN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded