DTS20W21-41JB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W21-41JB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Threaded
IEC Conformance :
No
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
HTS Code :
Termination :
Crimp
Current Rating :
7.5A
Color :
Olive Drab
Feature :
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Total Number of Contacts :
41
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mount :
Flanges, Panel
Shell Material :
Aluminum
Body Plating :
Cadmium
Published :
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size - Insert :
REACH SVHC :
Unknown
ECCN Code :
EAR99
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
B
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Option :
GENERAL PURPOSE
Body Material :
Aluminium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
yes
Gender :
Receptacle
Ratings :
Environment Resistant
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Filter Feature :
No
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Number of Positions :
41
Ingress Protection :
Environment Sealed
Mounting Feature :
Flange
Empty Shell :
DIN Conformance :
Backshell Type :
Solid
Mounting Type :
Panel Mount
Mixed Contacts :
Datasheets
DTS20W21-41JB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded