DTS20W21-41HN
Mfr.Part #
DTS20W21-41HN
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Current Rating :
7.5A
50.0μin 1.27μm
Backshell Type :
Solid
ECCN Code :
EAR99
Aluminum
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Unknown
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mixed Contacts :
Option :
GENERAL PURPOSE
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
DTS20W21-41HN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded