DTS20W21-41HA
Mfr.Part #
DTS20W21-41HA
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
41
Feature :
yes
Termination :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Material :
Aluminum
Insert Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
41
Contact Finish - Mating :
Flange
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ingress Protection :
Environment Sealed
Mount :
Flanges, Panel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Current Rating :
7.5A
Orientation :
A
Mixed Contacts :
Published :
Contact Material :
COPPER ALLOY
HTS Code :
Color :
Olive Drab
DIN Conformance :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Backshell Type :
Solid
Datasheets
DTS20W21-41HA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded