DTS20W21-41BN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W21-41BN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 41POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Material :
Aluminum Alloy
IEC Conformance :
No
Gender :
Receptacle
MIL Conformance :
yes
Filter Feature :
No
Contact Shape :
Circular
Contact Plating :
Gold
Insert Material :
Plastic
Orientation :
N (Normal)
Mounting Type :
Panel Mount
Published :
Type :
For Female Sockets
Mounting Feature :
Flange
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Material :
Aluminium
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Housing Color :
Olive Drab
ECCN Code :
EAR99
Contact Size :
20
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
41
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Connector Type :
Receptacle Housing
Ratings :
Environment Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mount :
Flanges, Panel
Body Plating :
Cadmium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Crimp
Total Number of Contacts :
41
DIN Conformance :
Note :
Contacts Not Included
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
REACH SVHC :
Unknown
Shell Size - Insert :
Empty Shell :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
DTS20W21-41BN
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W21-41BN Overview
DTS20W21-41BN Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W21-41BN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W21-41BN Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT