DTS20W21-41BE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W21-41BE
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 41POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
E
Mounting Feature :
Flange
Gender :
Receptacle
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Flanges, Panel
Packaging :
Bulk
Note :
Contacts Not Included
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Body Material :
Aluminium
Empty Shell :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
Body Plating :
Cadmium
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielding :
Shielded
Contact Type :
Crimp
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Mounting Type :
Panel Mount
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
Insert Material :
Plastic
Connector Type :
Receptacle Housing
IEC Conformance :
No
Number of Positions :
41
Shell Size - Insert :
Ratings :
Environment Resistant
Housing Color :
Olive Drab
Filter Feature :
No
REACH SVHC :
Unknown
Shell Material :
Aluminum Alloy
Total Number of Contacts :
41
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Threaded
Contact Plating :
Gold
MIL Conformance :
yes
DIN Conformance :
Type :
For Female Sockets
Contact Size :
20
Datasheets
DTS20W21-41BE
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W21-41BE Overview
DTS20W21-41BE Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W21-41BE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W21-41BE Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT