DTS20W21-41BA [V001]
Mfr.Part #
DTS20W21-41BA [V001]
Description
RECP ASSY
Circular Connector Housings
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Circular Connector Type :
Receptacle
Polarization Code :
Normal
Contact Layout Arrangement :
Circular
Contact Current Rating (Max) (A) :
7.5
Connector System :
Wire-to-Wire
Alignment Keyed :
Clocking
Shell Base Material :
Aluminum
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Number of Positions :
41
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Shielded :
yes
Sealable :
yes
Number of Signal Positions :
41
Wire Size (mm²) :
Contacts Preloaded :
No
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Circuit Application :
Power and Signal
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Mating Retention :
Without
Shell Plating Material :
Cadmium O.D.
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Wire Size (AWG) :
Reverse Gender :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Circular Connector Shell Size :
G 21
Number of Power Positions :
Hermetically Sealed :
41 Positions
DTS20W21-41BA [V001] Overview
DTS20W21-41BA [V001] Features
DTS20W21-41BA [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W21-41BA [V001] Circular Connectors applications.
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT