DTS20W21-41AN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W21-41AN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 41POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
ECCN Code :
EAR99
Insert Material :
Plastic
Gender :
Receptacle
Option :
GENERAL PURPOSE
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Mounting Feature :
Flange
Shielding :
Shielded
MIL Conformance :
yes
IEC Conformance :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
N (Normal)
Total Number of Contacts :
41
Housing Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Size :
20
Type :
For Male Pins
Mounting Type :
Panel Mount
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle Housing
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Shell Size - Insert :
REACH SVHC :
Unknown
Number of Positions :
41
Ingress Protection :
Environment Resistant
Empty Shell :
yes
Published :
Ratings :
Environment Resistant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Shape :
Circular
DIN Conformance :
No
Contact Type :
Crimp
Body Plating :
Cadmium
Fastening Type :
Threaded
Filter Feature :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Contact Plating :
Gold
Body Material :
Aluminium
Mount :
Flanges, Panel
Shell Material :
Aluminum Alloy
Datasheets
DTS20W21-41AN
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W21-41AN Overview
DTS20W21-41AN Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W21-41AN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W21-41AN Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT