DTS20W21-41AE
Mfr.Part #
DTS20W21-41AE
Description
CONN RCPT HSNG MALE 41POS PNL MT
Circular Connector Housings
Body Material :
Aluminium
Shell Size - Insert :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Insert Material :
Plastic
Mounting Feature :
Flange
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
REACH SVHC :
Unknown
Filter Feature :
No
Gender :
Receptacle
Contact Plating :
Gold
Contact Shape :
Circular
Shielding :
Shielded
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Size :
20
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Total Number of Contacts :
41
Housing Color :
Olive Drab
Published :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Type :
Crimp
Ratings :
Environment Resistant
Number of Positions :
41
Mount :
Flanges, Panel
DIN Conformance :
No
Body Plating :
Cadmium
Note :
Contacts Not Included
Mounting Type :
Panel Mount
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
E
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago)
IEC Conformance :
Empty Shell :
yes
Packaging :
Bulk
MIL Conformance :
yes
Type :
For Male Pins
Datasheets
DTS20W21-41AE
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W21-41AE Overview
DTS20W21-41AE Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W21-41AE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W21-41AE Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT