DTS20W21-41AC [V001]
Mfr.Part #
DTS20W21-41AC [V001]
Description
RECP ASSY
Circular Connector Housings
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Shell Plating Material :
Cadmium O.D.
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Reverse Gender :
No
Hermetically Sealed :
No
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Polarization Code :
Normal
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Shell Base Material :
Aluminum
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Alignment Keyed :
Clocking
Circular Connector Shell Size :
G 21
Sealable :
yes
Mating Retention :
Without
Contact Current Rating (Max) (A) :
7.5
Number of Signal Positions :
Non-RoHS Compliant
Wire Size (mm²) :
Connector System :
Wire-to-Wire
Circular Connector Type :
Receptacle
Wire Size (AWG) :
Contact Layout Arrangement :
Circular
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Circuit Application :
Power and Signal
Contacts Preloaded :
Number of Power Positions :
Shielded :
yes
41 Positions
DTS20W21-41AC [V001] Overview
DTS20W21-41AC [V001] Features
DTS20W21-41AC [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W21-41AC [V001] Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT