DTS20W21-41AB
Mfr.Part #
DTS20W21-41AB
Description
CONN RCPT HSNG MALE 41POS PNL MT
Circular Connector Housings
Shielding :
Shielded
MIL Conformance :
yes
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Housing Color :
Olive Drab
Contact Size :
20
Empty Shell :
yes
Packaging :
Bulk
Total Number of Contacts :
41
Option :
GENERAL PURPOSE
Body Plating :
Cadmium
REACH SVHC :
Unknown
Body Material :
Aluminium
Filter Feature :
Non-RoHS Compliant
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Gender :
Receptacle
Shell Size - Insert :
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle Housing
Insert Material :
Plastic
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Fastening Type :
Threaded
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
41
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
Flange
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mount :
Flanges, Panel
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Material :
Aluminum Alloy
Orientation :
B
Type :
For Male Pins
Ratings :
Environment Resistant
IEC Conformance :
No
DIN Conformance :
Datasheets
DTS20W21-41AB
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W21-41AB Overview
DTS20W21-41AB Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W21-41AB Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W21-41AB Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT