DTS20W21-41AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W21-41AA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 41POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Threaded
Published :
Empty Shell :
yes
DIN Conformance :
No
Contact Type :
Crimp
Mounting Feature :
Flange
Gender :
Receptacle
Type :
For Male Pins
Packaging :
Bulk
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 weeks ago)
Shell Material :
Aluminum Alloy
Connector Type :
Receptacle Housing
Insert Material :
Plastic
Body Material :
Aluminium
Mounting Type :
Panel Mount
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Housing Color :
Olive Drab
Mount :
Flanges, Panel
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Positions :
41
REACH SVHC :
Unknown
Shell Size - Insert :
Shielding :
Shielded
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
A
Body Plating :
Cadmium
Contact Plating :
Gold
Contact Shape :
Circular
Contact Size :
20
Filter Feature :
No
Total Number of Contacts :
41
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
MIL Conformance :
yes
Ratings :
Environment Resistant
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Datasheets
DTS20W21-41AA
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W21-41AA Overview
DTS20W21-41AA Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W21-41AA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W21-41AA Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT