DTS20W21-39SE-LC
Mfr.Part #
DTS20W21-39SE-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 39POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
Body Plating :
Cadmium
Number of Positions :
39
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Size :
Contact Plating :
Gold
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Mounting Feature :
Flange
Connector Type :
Receptacle Housing
Gender :
Receptacle
Mounting Type :
Panel Mount
Housing Color :
Olive Drab
REACH SVHC :
Unknown
Contact Type :
Crimp
Mount :
Flanges, Panel
Contact Shape :
Circular
Type :
For Female Sockets
Published :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Body Material :
Aluminium
Orientation :
E
Note :
Contacts Not Included
Insert Material :
Plastic
Ingress Protection :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Environment Resistant
Shielding :
Shielded
Datasheets
DTS20W21-39SE-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W21-39SE-LC Overview
DTS20W21-39SE-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W21-39SE-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W21-39SE-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT