DTS20W21-39SC
Mfr.Part #
DTS20W21-39SC
Description
CONN RCPT FMALE 39POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Backshell Type :
Solid
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
ECCN Code :
EAR99
Insert Material :
Thermoplastic
Option :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Crimp
Radiation Hardening :
No
Ingress Protection :
Environment Sealed
MIL Conformance :
yes
Current Rating :
13A
IEC Conformance :
No
Gender :
Receptacle
Contact Finish - Mating :
Gold
Total Number of Contacts :
39
Mounting Feature :
Flange
Published :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Orientation :
C
Mixed Contacts :
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Flanges, Panel
DIN Conformance :
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
39
Shell Size - Insert :
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago)
Threaded
Feature :
Shielded
Body Plating :
Cadmium
Color :
Olive Drab
HTS Code :
Empty Shell :
Ratings :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum
Mounting Type :
Panel Mount
Filter Feature :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
DTS20W21-39SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded