DTS20W21-39SB
Mfr.Part #
DTS20W21-39SB
Description
CONN RCPT FMALE 39POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 weeks ago)
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
16 Weeks
Ratings :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Filter Feature :
No
MIL Conformance :
yes
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Backshell Type :
Solid
ECCN Code :
EAR99
Insert Material :
Thermoplastic
Termination :
Crimp
Mounting Type :
Panel Mount
REACH SVHC :
Unknown
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
39
Feature :
Shielded
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Color :
Olive Drab
IEC Conformance :
Mount :
Flanges, Panel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mixed Contacts :
HTS Code :
Ingress Protection :
Environment Sealed
Option :
GENERAL PURPOSE
DIN Conformance :
Mounting Feature :
Flange
Body Material :
Aluminium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Current Rating :
13A
Published :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Body Plating :
Threaded
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Orientation :
B
Empty Shell :
Total Number of Contacts :
39
Datasheets
DTS20W21-39SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded