DTS20W21-39PE-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W21-39PE-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 39POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Threaded
Mount :
Flanges, Panel
Contact Shape :
Circular
Ingress Protection :
Environment Resistant
REACH SVHC :
Unknown
Ratings :
Environment Resistant
Type :
For Male Pins
Orientation :
E
Insert Material :
Plastic
Shell Size - Insert :
HTS Code :
Mounting Type :
Panel Mount
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
39
Gender :
Receptacle
Housing Color :
Olive Drab
Published :
Body Material :
Aluminium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Note :
Contacts Not Included
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Type :
Crimp
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Body Plating :
Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Gold
Contact Size :
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Connector Type :
Receptacle Housing
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Feature :
Flange
Datasheets
DTS20W21-39PE-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W21-39PE-LC Overview
DTS20W21-39PE-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W21-39PE-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W21-39PE-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT