DTS20W21-39PB
Mfr.Part #
DTS20W21-39PB
Description
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
No
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
IEC Conformance :
JESD-609 Code :
e4
Flanges, Panel
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 weeks ago)
Radiation Hardening :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Orientation :
B
Current Rating :
13A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
COPPER ALLOY
Backshell Type :
Solid
Datasheets
DTS20W21-39PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded