DTS20W21-39JB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W21-39JB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 39POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Olive Drab
Mounting Type :
Panel Mount
Empty Shell :
No
Shell Material :
Aluminum
Fastening Type :
Threaded
Current Rating :
13A
Mount :
Flanges, Panel
HTS Code :
Gender :
Receptacle
ECCN Code :
EAR99
Filter Feature :
No
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
B
Published :
Ingress Protection :
Environment Sealed
IEC Conformance :
MIL Conformance :
yes
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Positions :
39
REACH SVHC :
Unknown
Shell Size - Insert :
Backshell Type :
Solid
Applications :
Aviation, Marine, Military
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Packaging :
Bulk
Total Number of Contacts :
39
Ratings :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mixed Contacts :
Mounting Feature :
Flange
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Feature :
Shielded
Body Plating :
Cadmium
Body Material :
Aluminium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Option :
GENERAL PURPOSE
Insert Material :
Thermoplastic
Datasheets
DTS20W21-39JB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded